Visar inlägg med etikett Cafe Blomsterkroken. Visa alla inlägg
Visar inlägg med etikett Cafe Blomsterkroken. Visa alla inlägg

söndag 6 december 2015

Cafe Blomsterkroken


2.a Advent



Jag är stolt, glad o lugn o känner mig tacksam att fått nå ut till så många av er där ute med mina kärleks tavlor o  vykort o får mkt tillbaks.! Tack för det fina ni!

 Över 45 utställningar har det blivit .
En ny VÄRLD ÖPPNADES för mig .  
Så fantastiskt!








            Störts av ALLT ÄR KÄRLEKEN!


Jag LÄNGTAR UT TILL  i VÄRLDEN att  se  en annan kultur o även sjunga min musik! Min konst o hela mig o andra djur o natur med det jag kan . 
I KÄRLEKENS ENERGI FINNS INGA GRÄNSER  bara MÖJLIGHETER eller HUR? 

Allt blir som det ska! .Många platser vill man besöka . 
Under tiden får det bli i tanken.

 Här KOMMER JAG tillsammans med MINA SVANAR SÖDERUT! För att  sen landa  o njuta som svan par gör. o även som grupp.
 En dag såg jag 35 st flyga iväg  ut mot havs 
o hela min kropp skrek VÄNTA PÅ MIG!!!

Kristallen den sköna! blänker  o glittrar i VATTNET där jag SIMMAR I universums HAV. Bland delfiner fiskar o HOPPAS  att DU vill FÖLJA MED MIG DIT  UT MED? 

NJUTER o ANDAS in LUFTEN som är FÖR MIG. o FÖR DIG LIKASÅ min VÄN!
 LEKA oss trötta o finna EN DJUPARE KÄRLEK  o BARA få vara med varann! 

 ELDENS FLAMMOR får mig att GLÖDA för LIVET!
 En PASSION Som jag ibland fått betala ett högt pris för.
 För jag vill LEVA O GE ALLT JAG BARA KAN TILL LIVET .

Jordens GRUND får rötterna mina ATT GRO o växa o BLI STADIGA  så jag  kan lyfta MINA VINGAR SOM  JAG HAR FÅTT AV GUD O
 se VÄRLDEN från en ANNAN VINKEL I DETTA LIV.!



                                                     HA NU EN KÄRLEKSFULL DAG!

                                                                            Kram!



#tankar #delfiner #resa#långklänning#kärlek# njuta# konst# vädret#element #livetsskola#art
#passion#love #buisnes#åsaskonstomusik #cafeblomsterkrkoken #healing #tankenskraft#art
#dikt#julstämning#julklapp #svanar #havet 

fredag 4 december 2015

Cafe Blomsterkroken

ÅH!!! Jag rodnar ,där är ju jag!!!


 Vi kan väl ta ock gå in ock titta på mina tavlor o ta en kopp kaffe ihop eller vad säger ni?

         
                                 mmm...... Gott !det blev visst ett glas vin istället...


                

                                 
                                       
Fotograf Evelina Thorstensson


#fika #konstnärinnanåsasvensson # kaffekopp #julklapp# skylt #uddevallacity# balklänning
 #åsaskonstomusik#kultur #teater# art #uddevallamitt #omelett

onsdag 2 december 2015

Cafe Blomsterkroken Dikter





                        Åh !! Här är det ju!!!!

                       Cafe Blomsterkroken

      Åsa Svenssons UTSTÄLLNING vet ja!



Ja jag går väll in ock tittar lite o samtidigt tar mig en fika o beskådar dessa tavlor .

 Kom med in  ni också!!!









             



          Vad var det jag skulle säga nu??
          Glömde bort  vad jag skulle säga! Fniss! 
                    Jag nästan rodnar! 
           Mycket KÄRLEK ÄR DET!

    Det är på båda våningarna mina alster.


                         Jo !! Tänt var det här!!
                    Lyser upp som en blomma!
Man växer o gror o ser solen lysa upp för en där man står.
Tänk vad en böngrodd kan växa till ett mirakel som bara gud vet.

Inget stoppar livet. Med rätt näring, är inget omöjligt att ta sig fram, upp för eller nerför.
Ja livet är stort men skört ! 

I skapandets stund föds ett nytt liv vad det än är.
 Fantasins underbara värld, är en guldgrotta som man aldrig vill släppa ifrån sig någonsin i hela sitt liv,
 Men som ska visas upp så andra kan göra desamma av sin gåva dom fått, vad det nu än är.
 Vi alla är ett skapandets deg som ska bakas fram sin form
o njuta var dag om det går.
                                                                                                                                                                                                                    Pris 2.600 kr                                                                                          



# lampor .# utställning#natur #födelse #skylt #uddevallamitt.#åsaskonstomusik.#kärlek#tavla #teater
#kreativ #uddevallacity #kultur





Tack till!
Fotograf Evelina Thuresson



måndag 16 november 2015

Cafe Blomsterkroken

Den här TAVLAN hänger nu på Cafe Blomsterkroken i Uddevalla.
(N.drottningsg 18 )

VARMT VÄLKOMNA!

36 x 100 cm
Pris 2.100 kr





#konstnärinnanåsasvensson #cafeblomsterkroken #cafeblomsterkrokenåsasvensson.
                                #utställningåsasvensson #uddevallakonståsa.#änglaåsa

onsdag 28 oktober 2015

Cafe Blomsterkroken




                                              CAFE BLOMSTERKROKEN i Uddevalla.
                                                                      N.drottningsg 18

                       PASSAR PÅ att nämna Den 28 e Nov -21 Dec har jag en utställning där!
                                                                      varmt välkomna .!
            Jag kommer att finnas där den 28 e Nov mellan 11.30 -  14. 00 ca o minglar runt.

                                                                        81 x 90 cm                                                                                                                                       Pris 3.400 kr

söndag 4 oktober 2015

Utställning på Cafe Blomsterkroken Uddevalla


Utställning på Cafe Blomsterkroken !
( Norra  Drottningsg 18  Uddevalla)

 Tavlan som hänger ovanför mig finns till försäljning där nu.
 Pris 3.900 
Från ock med den 28 Nov och fram till den 21 Dec. Blir det en liten utställning där.
Den 28 e Nov  kommer jag att vara där en  liten stund mellan 11.30-14.00.

I en Vacker långklänning som är över 60 år som min MOR har haft som jag har fått.
Den har jag haft på GÖTEBORGS OPERANS TRETTONDAGS BAL i 3 år. 
Vacker KLÄNNING som Passar i en sån VACKER MILJÖ .
Båda är unika o det är en gåva för mig att få bära den o vara i den kulturella miljö som 
 Cafe Blomsterkroken är.
Ett fantastiskt ställe att fika o äta o UMGÅS!

Varmt VÄLKOMNA DIT!!!


onsdag 30 september 2015

Utställning på Cafe Blomsterkroken Uddevalla




                         Den HÄR TAVLAN hänger nu på CAFE' BLOMSTERKROKEN.!
                                                 (  Norra Drottninggatan 18 i Uddevalla)
                                                                     Till försäljning!
                                                                         81 x 105 cm

                                                                        Pris 3.500 kr

                                Återkommer med mer inf om en planerad utställning i dec där.
                                        Ett helt fantastiskt ställe med en innegård . Måste ses!

                                                               VARMT VÄLKOMNA!

                                             Ps ! Om ni är intresserad av att köpa en tavla
                           finns min mail adress  asa.a.svensson@gmail.com